Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Krvácení dásní

Varovný signál začínajícího zánětu

Odhadovaná doba čtení: 2 min. 

Ke krvácení dásní zpravidla dochází následkem nedostatečné ústní hygieny, která vyústila až v zánět dásní. Mohou jej však způsobovat i některá fyzická onemocnění. Dobrou zprávou je, že krvácení dásní lze obvykle rychle vyléčit. Můžete mu také předcházet pomocí důkladné ústní hygieny.

Jakými způsoby řešíte krvácení dásní?

Co je krvácení dásní?

Zdravé dásně mají světle růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Jejich tkáň je velice pevná a odolná, což zabraňuje poranění během žvýkání potravy a také ztěžuje pronikání bakterií do prostoru mezi dásněmi a zuby. Krvácející dásně již tuto ochranu neposkytují. Navíc bývají velmi citlivé, a postižený tak cítí bolest i při letmém dotyku.

Co značí krvácející dásně?

Pokud dásně začnou krvácet, důvodů může být hned několik. Stopy krve na zubním kartáčku může způsobit například:

Bleeding gums can have various causes
  • Nedostatečná ústní hygiena

  • Paradentóza

  • Fyzická onemocnění

  • Hormonální vlivy

  • Užívání určitých léčiv

Nedostatečná ústní hygiena

Ve většině případů může za krvácející dásně nedostatečná ústní hygiena. Ne vždy se totiž podaří zuby dokonale vyčistit, což platí zejména pro mezizubní prostory a špatně dostupná místa. Bakterie v mezizubních prostorech se pak snadno šíří a vyvolávají zánět dásní, který vede až ke krvácení.

Paradentóza

Paradentóza nastává v případech, kdy se zánět rozšíří na celý parodont (závěsný aparát zubu, který spojuje zub s čelistí). Dásně nejenže krvácejí, ale také začínají ustupovat. Pokud se bakteriální zánět odhalí včas, lze jej zpravidla vyléčit bez následků. Neléčená paradentóza ovšem může vést až k uvolnění jednotlivých zubů.

Fyzická onemocnění

Krvácení dásní nevyvolávají pouze bakterie – na vině mohou být i některá onemocnění. Často těmito potížemi trpí zejména diabetici, pacienti s leukémií a také lidé s HIV / AIDS. Mezi další možné příčiny krvácení dásní patří podvýživa, například v důsledku anorexie.

Hormonální vlivy

Krvácení dásní mohou spustit také hormonální změny, například při užívání antikoncepčních pilulek, během menstruace nebo v období puberty. Poměrně běžně se tyto potíže objevují i v těhotenství. Některé hormony totiž způsobují ztrátu pevnosti dásní, což následně usnadňuje pronikání bakterií. 

Užívání léčiv

Kromě antikoncepčních pilulek mohou krvácení dásní vyvolat nebo zhoršit také léky na ředění krve a hormonální přípravky.

Existují i další rizikové faktory, které mohou způsobit krvácení dásní, jako například kouření, konzumace alkoholu, přetrvávající stres či nedostatečný přísun živin. Oslabují totiž reakci imunitního systému a vytvářejí příznivé prostředí pro množení škodlivých bakterií.

Jak léčit krvácení dásní?

Krvácení dásní není radno přehlížet. Tyto potíže se musí řešit včas, abyste zastavili krvácení a předešli případnému zánětu:

Man with bleeding gums
  • Důkladné, ale jemné čištění zubů

  • Čištění mezizubních prostor

  • Dezinfekční ústní vody

  • Konec s kouřením

  • Omezení konzumace cukru

  • Protizánětlivý ústní přípravek

Obezřetnost se naopak doporučuje v případě využívání zubní sprchy. Při nesprávném použití totiž nedokáže správně vyčistit ústní dutinu a dokonce může spláchnout bakterie hlouběji pod dásně, což ještě zhoršuje zánětlivé stavy.

Jak nebezpečné je krvácení dásní?

Pokud se krvácení dásní objeví jednou, pravděpodobně se jedná pouze o drobné poranění. Dokonce i při čištění zubů pomocí zubní nitě může dojít k lehkému krvácení v čištěných místech. V tomto případě však lze předpokládat, že dásně jsou zdravé a odolné a krvácejí pouze v důsledku poranění.

Krvácení dásní neustává, případně jej vyvolá i letmý dotyk? Pak byste měli navštívit svého zubního lékaře, protože tyto potíže mohou značit probíhající zánět. V závislosti na příčině krvácení dásní vám pak zubní lékař stanoví správnou léčbu.

Další zajímavé články

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.

Gingivitida (zánět dásní)
Gingivitida (zánět dásní)

Gingivitida často vzniká v důsledku nedostatečné ústní hygieny. Přečtěte si, jak v případě zánětu dásní postupovat.