Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Jak na oteklé dásně u dětí?

Oteklé dásně u dětí patří k poměrně běžným problémům, se kterými bojuje celá řada rodičů. Co oteklé dásně vyvolává a jak postupovat, když se tyto potíže objeví u vašich dětí? V tomto článku vám poradíme, co na ně funguje.

Co vyvolává oteklé dásně u dětí?

Existuje hned několik možných příčin otoků dásní u dětí. Tou nejčastější z nich je prořezávání zubů: dochází k němu zhruba od šestého měsíce věku a často jej doprovází oteklé dásně, záněty dásní neboli gingivitida, bolestivost či zvýšená teplota.

Těsně předtím, než se zub prořeže, jsou dásně zarudlé, oteklé a bolestivé. Jakmile se na dásni objeví bílý flíček, zub je již téměř venku. Po jeho prořezání všechny nepříjemné příznaky ustanou.

Prořezávání zubů však není jedinou možnou příčinou otoků dásní. Mezi další důvody, které by se měly zvážit, patří zánět dásní a další stomatologické potíže.

Jak poznat, že se dítěti prořezávají zoubky?

Jak můžete poznat, že oteklé dásně vyvolalo prořezávání zoubků? Děti si v této době často strkají pěstičku do úst, hodně sliní, rychleji se unaví a hodně pláčou. Často se také v noci budí, odmítají potravu či teplé mléko a v některých případech mohou trpět průjmem a horečkou.

Pokud průjem a zvýšená teplota přetrvávají déle než jeden den, měli byste se poradit s pediatrem. Průjmem totiž děti ztrácejí značné množství tekutin, které se pak obtížně doplňují, pokud je dítě odmítá přijímat. S velkou pravděpodobností pak hrozí dehydratace.

Jak dlouho prořezávání zubů trvá?

Zpravidla někdy v šesti měsících se začnou jako první objevovat řezáky, po kterých následují stoličky, špičáky a nakonec zadní stoličky. Celý chrup se prořezá přibližně do 3 let věku, kdy má dítě 20 mléčných zubů.

Jakmile se první zoubky objeví, je třeba o ně začít pečovat a čistit je. První prořezané zuby můžete vyčistit například prstem obaleným v navlhčeném hadříku, případně silikonovým kartáčkem určeným k nasazení na prst (tzv. prsťáčkem). Když dorostou i stoličky, je čas sáhnout po speciálním dětském zubním kartáčku a pastě, které seženete v lékárně.

Co dělat, když má dítě oteklé dásně?

Pokud oteklé dásně vyvolalo prořezávání zubů, můžete dítěti ulevit od bolesti několika způsoby. Doporučuje se například masírovat dásně čistým prstem nebo silikonovým prsťáčkem.

Velmi účinnou úlevu přinesou také kousací hračky a kousátka. Experti radí vybrat takové kousátko, které lze naplnit sterilizovanou vodou a vložit na chvíli do chladničky. Studené kousátko totiž zmírňuje otok i bolest ještě efektivněji.

V neposlední řadě můžete k úlevě od bolavých a oteklých dásní využít také speciální balzámy a gely. Nedoporučujeme naopak léky na bolest či na spaní – tyto přípravky se malým dětem podávají pouze v nezbytných případech a vždy až po konzultaci s lékařem.

 

Tip: Kamistad Baby gel

Kamistad Baby gel je účinný přípravek s obsahem heřmánku určený k masírování oteklých dásní u dětí. Zklidňuje bolavé dásně, ulevuje od bolesti při prořezávání zubů a příjemně chladí. Neobsahuje cukr ani alkohol a je vhodný  pro miminka již od 3 měsíců.

 

Oteklé dásně u dětí může způsobovat také zánět dásní

Kromě prořezávání zubů způsobuje otoky dásní také nesprávná dentální hygiena, která může vést až k zánětu dásní. Péče o dětské dásně začíná hned po narození, tedy ještě před prořezáním prvních zoubků. Doporučuje se stírat dásně navlhčeným hadříkem nebo je zlehka masírovat po každém kojení či krmení. Pravidelná jemná masáž dásní navíc přispívá ke snadnějšímu prořezání mléčných zoubků.

Mezi příznaky zánětu dásní u dětí patří oteklé dásně v okolí zubu (pokud už došlo k jeho prořezání), změna zabarvení dásní, krvácení dásní a v akutních případech také bolestivost doprovázená zvýšenou teplotou. Léčba zánětu dásní spočívá v úpravě dentální hygieny. Pokud se tedy u vašeho dítěte zánět objeví, neřešte jej podáním léků na bolest. Neprodleně navštivte stomatologa, který vám ukáže správnou techniku čištění zoubků a v případě nutnosti poskytne lokální ošetření bolestivých míst.

Další zajímavé články

Ústní hygiena
Ústní hygiena

V každodenní ústní hygieně by neměl chybět zubní kartáček, ústní voda a dentální nit. Přečtěte si naše tipy pro péči o ústní dutinu.

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.