Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Jak správně čistit dětské zoubky?

Je přirozené, že rodiče mají určité otázky ohledně čištění zoubků u jejich dětí. V tomto článku se dozvíte, kdy s čištěním začít, jak postupovat a také jak předcházet tvorbě zubních kazů.

Prvotní péče o dětské zoubky

Dětské zuby se zpravidla začínají prořezávat mezi čtvrtým a osmým měsícem věku. Ve většině případů se pak všech 20 mléčných zubů objeví do tří let. Kolem šestého roku začnou vypadávat a postupně je nahradí trvalý chrup, který se skládá z 32 zubů.

Jako první vypadnou řezáky, pak přední stoličky a špičáky. Nakonec dojde i na zadní stoličky, zpravidla mezi 10. a 12. rokem. V tomto věku zuby přestávají růst – s výjimkou zubů moudrosti, které se nemusí objevit vůbec. Zubní péče je důležitá od samého počátku růstu dětských zoubků.

Růst zubů často bolí. V tomto období mohou rodiče dětem ulevit od bolesti pomocí kousátek nebo zubních gelů, jako je například Kamistad Baby  s přírodním výtažkem z heřmánku lékařského, který pomáhá efektivně zmírňovat bolest doprovázející prořezávání zubů.

 

Kdy začít s čištěním dětských zoubků?

Rodiče se často ptají, kdy s čištěním dětských zoubků začít. Doporučuje se zavést ústní hygienu co nejdříve, dokonce ještě než se mléčné zuby vůbec objeví. Stejně důležitá je i péče o dětské dásně, které jsou náchylné k zánětům. Jak na to? Po každém kojení setřete sliznici navlhčenou látkovou plenou.

Jakmile se začnou prořezávat první zoubky, tedy zpravidla v šesti měsících, je dobré navštívit zubního lékaře nebo specialistu na dentální hygienu a nechat si vysvětlit správnou techniku čištění.

Zubní kazy u dětí

Zubní kazy představují nejčastější chronické infekční onemocnění u dětí. Možná si myslíte, že u mléčných zubů na kazech nezáleží, protože nakonec stejně vypadají. To je však mylná představa. Mléčné zuby tvoří základ pro budoucí trvalý chrup a kazy v mléčných zubech mohou zvyšovat riziko budoucích problémů u trvalého chrupu.

Existují tři faktory, které přispívají k tvorbě zubních kazů, a to cukr, zubní plak a kyseliny v potravinách. Dále jsou ke kazům velmi náchylné i zlomené či odštípnuté mléčné zuby, a proto se v těchto případech doporučuje nechat je vytrhnout. Máme pro vás však dobrou zprávu: zubním kazům lze předcházet správnou každodenní péčí.

Kojenecké láhve: jedna z častých příčin zubních kazů

K nejčastějším příčinám zubních kazů u nejmenších dětí patří také každodenní používání kojeneckých láhví s mlékem, dětskou výživou nebo třeba ovocnou šťávou. Pokud totiž dítě pije z láhve cokoli jiného než čistou vodu, jeho zoubky jsou v neustálém kontaktu s cukry a dalšími látkami, které mohou vést ke vzniku zubního kazu.

Lékaři proto doporučují, aby malé děti odložily kojenecké láhve a naučily se pít z hrnečku do svých prvních narozenin.

Jak na zubní kazy?

Výše jsme již zmínili, že kontrolu u zubaře byste neměli odkládat, a to ani když si dítě zatím na bolest zubů nestěžuje. Sami totiž nejspíš nedokážete včas odhalit zubní kaz nebo případné jiné potíže. Kromě toho platí, že pokud se s dítětem vydáte poprvé do zubařské ordinace až ve chvíli, kdy má bolesti, nebude ochotné se zubařem spolupracovat a napříště se bude jakékoli další návštěvy u zubaře velmi bát.

Jak tedy postupovat, když už se první zubní kazy objeví? Na nic nečekejte a vyrazte k zubaři. Kazy se totiž mohou v dětském zubu velice rychle šířit, a proto je důležité jejich včasné odhalení ve fázi, kdy jsou ještě snadno odstranitelné.

Čištění dětských zoubků krok za krokem

První zoubky můžete čistit prstem obaleným v navlhčeném hadříku, případně tzv. dětským kartáčkem. Čištění nejprve provádějí rodiče a přibližně od dvou let věku můžete zkoušet naučit své dítě, aby si zuby čistilo samo. Mělo by to v každém případě zvládnout nejpozději do deseti let věku.

V rámci dentální hygieny se často podceňují mezizubní prostory, ve kterých se přitom kazy tvoří nejčastěji, a proto je třeba jim věnovat maximální pozornost.

Jak poznáte, že si starší děti čistí zuby opravdu důkladně a mají správnou techniku? Máme pro vás skvělý tip: vyzkoušejte speciální tabletu na indikaci plaku, která po vyčištění zubů zbarví místa se zbytky plaku do fialova.

 

Jak často a čím čistit dětské zoubky?

Stejně jako u dospělých by mělo čištění dětských zubů probíhat dvakrát denně, ráno a večer. Při dodržení správného postupu trvá přibližně 3 minuty. Ještě před prořezáním první zoubků byste měli používat pomůcky k čištění dásní. První dětský kartáček se doporučuje pořídit až ve chvíli, kdy se objeví první mléčné zuby, tedy kolem 6. měsíce věku. Jedná se o speciální kartáček na dětské zoubky, který je buď celý gumový, nebo má velmi tenké a jemné štětinky.

S prvním kartáčkem byste měli začít používat také dětskou zubní pastu. Výběr dětského kartáčku by se měl vždy řídit věkem dítěte. Můžete sáhnout i po elektrickém, se kterým bude čištění snadnější. K dostání jsou i modely určené pro děti již od tří let.

Vsaďte na správnou motivaci, aneb čištění zubů je zábava!

Pro většinu dětí nepatří čištění zubů k jejich oblíbeným činnostem. Proto jsme shromáždili několik tipů, jak je motivovat a čištění jim zpříjemnit.

Pokud máte s péčí o zuby svých dětí problémy, odborníci na dentální hygienu doporučují například vyprávět dětem během čištění příběhy a pohádky. Díky tomu pak budou tuto aktivitu vnímat jako něco zábavného. Mezi další osvědčené tipy pro rodiče patří motivační kalendář, do kterého lze lepit smajlíky jako odměnu za vyčištění zubů. Pomáhá také, když si celá rodina čistí zuby společně a vytvoří si z něj příjemný rodinný rituál.  

Další zajímavé články

Ústní hygiena
Ústní hygiena

V každodenní ústní hygieně by neměl chybět zubní kartáček, ústní voda a dentální nit. Přečtěte si naše tipy pro péči o ústní dutinu.