Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Opar: co je to a jak se dá léčit?

Lidé opakovaně trpící opary na rtech – odborně označovanými jako orální herpes – budou jistě souhlasit, že se nejedná o nic příjemného. Jak orální herpes vzniká, jaké má příznaky a jak se dá efektivně léčit? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Co je orální herpes

Orální herpes patří k nejběžnějším kožním onemocněním virového původu. Vznik oparů vyvolává virus herpes simplex označovaný zkratkou HSV, který se vyskytuje ve dvou variantách: HSV1 a HSV2. Nepříjemné opary na rtech způsobuje varianta HSV1, přenášená především slinami.

Zajímavé je, že dle Světové zdravotnické organizace v sobě mají virus HSV1 přibližně dvě třetiny světové populace mladší 50 let. Ne u všech nakažených se však orální herpes nakonec vyskytne.

Orální herpes a jeho nejběžnější příznaky

První kontakt s virem se zpravidla obejde bez příznaků. Jakmile se však začne tvořit opar, projeví se nejprve slabým brněním na rtech a někdy také svěděním či podrážděním. Následně se objeví drobné puchýřky, které obvykle bolí nebo pálí. Po nějakém čase tyto puchýřky prasknou a na jejich místě se vytvoří nateklé vřídky, z nichž se následně stanou stroupky. Pokud tyto stroupky prasknou, hojení oparu může trvat déle.

Opary se většinou objevují v období oslabené imunity, jako doprovodný jev jiné infekce, případně po vystavení slunečnímu záření nebo naopak mrazu. Mezi časté příčiny oparu na rtech patří také stres.

Jak dlouho se orální herpes hojí?

Neléčený opar zpravidla projde pěti fázemi svého vývoje během 8 až 10 dní.

První den se objeví brnění, které obvykle přetrvává několik hodin. Druhý až čtvrtý den probíhá puchýřková fáze, kdy se vytvoří puchýřky naplněné tekutinou obsahující miliony virových částic. Během čtvrtého dne zpravidla nastává fáze vřídku, která může být velice bolestivá.

Od pátého do osmého dne probíhá fáze stroupků – ty by se v žádném případě neměly sloupávat, ale vždy nechat odpadnout samovolně Poslední fáze spočívá v hojení a obvykle spadá na osmý až desátý den. Pokud orální herpes přetrvává déle než 10 dní a volně prodejné krémy či přípravky nezabírají, poraďte se o vhodném postupu se svým lékařem.

Jak se dá orální herpes léčit?

V případě oparů platí, že čím dřív začnete s léčbou, tím lépe. V ideálním případě byste měli přípravky na herpes začít používat již v prvotní fázi, tedy když zaznamenáte brnění na rtech. Léčba oparů svépomocí probíhá především s pomocí volně prodejných krémů a gelů, které působí protizánětlivě a urychlují proces hojení.

Pomůže také úprava jídelníčku

If you have been dealing with cold sores on your lips for a long time, you should pay attention to your diet. Foods that are rich in the amino acid arginine, which is found mainly in chocolate, nuts, wheat, barley, corn, and Brussels sprouts, have been linked to a higher incidence of cold sores.

 

Čeho se v případě oparu na rtu vyvarovat?

Pokud se vám na rtu vytvoří orální herpes, nedotýkejte se ho, nevymačkávejte ho a nesnažte se ho propíchnout jehlou. Všechny tyto zásahy by totiž mohly vést k druhotné bakteriální infekci. Nezapomínejte ani na to, že orální herpes je nakažlivý – dokud jej nevyléčíte, vyhněte se sdílení sklenic nebo příborů s ostatními lidmi a také líbání.

Dále se nedoporučuje konzumovat potraviny a nápoje oslabující imunitu, jako jsou například pokrmy s vysokým obsahem cukru nebo alkohol. V ideálním případě byste se měli vyhýbat i kyselým potravinám, které mohou oblast napadenou oparem dráždit.

Prevence oparů

Možná přemýšlíte o tom, zda lze vytvoření oparu nějak předejít. Zde bohužel platí, že žádná zaručená rada proti oparům neexistuje. Stejně jako v případě jiných infekčních onemocnění však může pomoci podpora imunitního systému.

Pokud víte, co konkrétně u vás opary vyvolává, doporučujeme samozřejmě eliminovat všechny rizikové faktory. Některým lidem opakovaně trpícím opary pomáhá také zvýšená péče o pokožku rtů.

Jak posílit imunitu?

V tomto článku jsme se již zmínili, že posílení imunity pomáhá předcházet oparům. Zároveň však přispívá i k jejich lepšímu hojení. Základem je pestrá strava bohatá na vitamín C, omega 3 mastné kyseliny a karotenoidy. Příznivé účinky mají také potravinové doplňky s obsahem vitamínu E, zinku nebo lyzinu.  

Další zajímavé články

Ústní hygiena
Ústní hygiena

V každodenní ústní hygieně by neměl chybět zubní kartáček, ústní voda a dentální nit. Přečtěte si naše tipy pro péči o ústní dutinu.

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.