Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Zápach z úst

Co značí zápach z úst

Odhadovaná doba čtení: 2 min.

Zápach z úst může mít řadu různých příčin. Nejčastěji za nepříjemný dech může nedostatečná ústní hygiena; neobvykle silný zápach z úst však mohou vyvolat také záněty v ústní dutině, moučnivka ​nebo onemocnění zažívacího ústrojí. V tomto článku se dočtete, co na zapáchající dech platí a kdy je třeba navštívit zubního lékaře. 

Dlouhotrvající ani krátkodobý zápach není sám o sobě onemocněním, ale spíše známkou nedostatečné ústní hygieny nebo příznakem nějaké choroby.

Které z následujících metod pravidelně používáte jako prevenci nebo řešení zápachu z úst?

Co způsobuje zápach z úst?

Existuje nespočet možných příčin zápachu z úst. Svou roli navíc hraje i denní doba a konzumované potraviny. Příčiny se dále dělí podle toho, zda zápach z úst vzniká přímo v ústní dutině nebo v jiných částech těla.

Příčiny zápachu z úst nacházející se v ústní dutině 

Příčiny zápachu z úst nacházející se jinde

Nedostatečná ústní hygiena   Různá onemocnění, například selhání ledvin
Špatný stav chrupu, např. zubní kazy

Zánět žaludku

Zanedbání péče o zubní protézu Narušená střevní mikroflóra
Zánět sliznice ústní dutiny      Některá léčiva, např. antihistaminika
Gingivitida (zánět dásní) Stres
Paradentóza Jídelníček a škodlivé stravovací návyky
Plísňové infekce nebo bakterieKouření Kouření
Abscesy nebo poranění v ústní dutině Alkohol

Dýchání ústy

 

 

V řadě případů mají příčiny zapáchajícího dechu původ přímo v ústech: často dochází třeba k tomu, že při rozkládání slin nebo zbytků potravy vylučují určité bakterie v mezizubních prostorech síru. Krátkodobý zápach z úst mohou vyvolat i některé pokrmy, povzbuzující prostředky, suchost v ústech nebo prázdný žaludek. V neposlední řadě patří mezi možné viníky také celá řada různých poruch zažívacího ústrojí.

 

Jak zjistíte, zda trpíte zápachem z úst?

Zkontrolovat si vlastní dech kvůli zápachu je poměrně obtížné. Vyzkoušejte následující tipy, se kterými to půjde snadněji:

  • Přitiskněte na chvilku své zápěstí k jazyku, nechte sliny na kůži zaschnout a pak si k tomuto místu přičichněte.
  • Zkontrolujte, zda nemáte na jazyku povlak, a v případě nutnosti jej odstraňte škrabkou na jazyk.
  • Čistěte si zuby a mezizubní prostory dentální nití a kontrolujte, zda váš dech nezapáchá.

Co pomáhá na zápach z úst?

Nepříjemný dech můžete často vyřešit vlastními silami. Jak na to?

Mouthwash against bad breath
  • Pravidelná a důkladná ústní hygiena

  • Omezení konzumace cukru jako prevence zubních kazů

  • Dostatečný příjem tekutin

  • Pravidelné prohlídky u zubního lékaře

  • Antibakteriální ústní vody

  • Pouze střídmá konzumace alkoholu, kávy a nikotinu

  • Žvýkačky pro stimulování tvorby slin

Nejdůležitější je čistit si zuby a ústní dutinu několikrát denně. Nejenže pravidelná a důkladná ústní hygiena pomáhá v boji se zápachem z úst, ale také funguje jako jeho prevence. Pozor: nezapomínejte ani na prostory mezi zuby a jazyk.

Existují určité faktory přispívající k zápachu z úst, na které si můžete sami dávat pozor. To se týká například snižování hladiny stresu, dýchání nosem a vzdání se cigaret, alkoholu a sladkostí.

V rámci prevence zapáchajícího dechu a poškození chrupu se vyplatí také pravidelně docházet na prohlídky ke svému zubnímu lékaři. Měli byste se s ním poradit i v případě, že chcete proti zápachu z úst využít ústní vodu, protože vám dokáže doporučit vhodný přípravek. Dočasného zlepšení problémů se zapáchajícím dechem dosáhnete také užíváním pastilek, žvýkaček nebo ústních sprejů – ty však nikdy nemohou nahradit důkladnou zubní a ústní hygienu.

Kdy se kvůli zápachu z úst vypravit k lékaři?

Pokud vás trápí neobvykle úporný a dlouhotrvající zápach z úst, je čas vyhledat pomoc zubního lékaře. Ten na základě prohlídky vaší ústní dutiny určí, co zapáchající dech způsobuje a jak závažné jsou vaše potíže. Vhodná léčba se pak do velké míry řídí právě příčinou.

Lékař například může opravit defekty chrupu nebo vyčistit či nahradit špatně udržovanou zubní protézu, pokud je to nutné. V řadě případů pomůže i profesionální vyčištění chrupu. Pokud zubní lékař nenajde příčinu zapáchajícího dechu v ústech, mohlo by se jednat o příznak nějakého onemocnění. Napíše vám tedy doporučení k vašemu praktickému lékaři nebo příslušnému specialistovi.

Další zajímavé články

Ústní hygiena
Ústní hygiena

V každodenní ústní hygieně by neměl chybět zubní kartáček, ústní voda a dentální nit. Přečtěte si naše tipy pro péči o ústní dutinu.