Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Jaké existují druhy aft a jak se dají léčit?

Bolest při jídle i při mluvení a nepříjemné pálení. Právě tak se nejčastěji projevuje infikovaná afta, která patří k nejběžnějším zánětlivým onemocněním ústní sliznice. Jaké druhy těchto nevítaných aft existují a jak se dají léčit?

Jaké existují druhy aft?

Každá afta je jiná – některé měří pouze několik milimetrů, jiné mohou dorůst až do tří centimetrů v průměru. Objevují se na různých místech v ústech a liší se také svou barvou.

Dělení aft podle místa výskytu

Afty se mohou vytvořit pouze v místech, kde sliznice není na povrchu zrohovatělá, a proto se nevyskytují na dásních ani na tvrdém horním patře. Zpravidla se objevují na měkkých částech úst, případně na spodní straně jazyka.

Nejběžnějšími druhy aft podle místa výskytu jsou:

  • afty na jazyku
  • afty na spodní straně jazyka
  • afty na rtu

Pokud ovšem máte podezření, že se vám afta vytvořila na horním patře nebo na dásni, vaše potíže mají velmi pravděpodobně jinou příčinu a měli byste se poradit s odborníkem.

Dělení aft podle velikosti

Afty se mohou dělit také podle velikosti na malé, velké a herpetiformní. Pojďme si jednotlivé druhy popsat podrobněji.

Malé afty

Malé afty (aphtosis minor) se v populaci vyskytují nejčastěji, přibližně v 80 % všech případů. Mají bělavě šedou barvu a zpravidla jsou kulatého tvaru. Bývají jasně ohraničené, se zarudlým okrajem. Tento druh aft měří méně než 10 milimetrů v průměru, obvykle se zahojí do sedmi až deseti dnů a nezanechává žádné jizvy.

Velké afty

Zatímco malé afty se vyskytují celkem běžně, velké afty (aphtosis major) jsou poměrně vzácné. Měří více než 10 milimetrů a v některých případech dokonce dosahují až tří centimetrů v průměru. Bývají také o něco hlubší než malé afty a jejich zhojení trvá déle, někdy i týdny nebo měsíce. Velké afty jsou velmi bolestivé a zanechávají jizvy.

Herpetiformní afty

Herpetiformní afty jsou nejméně běžným druhem a postihují především ženy mezi 20. a 30. rokem věku. Objevují se typicky ve spodní části ústní dutiny a na okrajích jazyka. Vypadají jako drobné vřídky o velikosti jednoho až dvou milimetrů, které zcela postrádají zanícený okraj. Zpravidla se vyskytují ve velmi početných skupinkách, kde jich může být najednou až sto. I přes svou drobnou velikost jsou velmi bolestivé a trvá dlouho, než se zahojí.

Dělení aft podle barvy

Barva aft se mění v závislosti na tom, v jaké fázi svého vývoje se právě nacházejí: nejprve jsou zbarvené do žluta a po několika dnech zbělají. Normální je i bílošedý odstín, který může někdy působit tmavším dojmem. Afty však v žádném případě nejsou černé. Pokud puchýřek praskne a afta začne krvácet, dojde k zarudnutí okolní tkáně v důsledku silného podráždění.

Jak afty vznikají?

Odborníci zatím nezjistili, co přesně afty způsobuje. Podle dosavadních poznatků však existuje hned několik faktorů, které mohou hrát roli. Jako příčiny aft se uvádějí hormonální změny, oslabená imunita a nedostatek některých vitamínů a minerálů.

Dále může afty vyvolávat potravinová alergie nebo mechanické podráždění ústní sliznice – například při čištění zubů příliš tvrdým kartáčkem, při nošení rovnátek nebo v důsledku konzumace potravin s ostrými okraji, jako jsou třeba bramborové lupínky.

Léčba aft

Léčba spočívá v úlevě od bolesti a urychlení procesu hojení. Postižené místo se znecitliví pomocí lokálně aplikovaných přípravků, například různých gelů nebo mastí. V případě krvácejících aft se k úlevě od bolesti používají také speciální dezinfekční roztoky.

Mezi podomácku dostupná řešení, která můžete vyzkoušet, patří kloktání odvaru ze šalvěje nebo heřmánku. Infikované afty by se měly zahojit do 7 až 14 dnů. Pokud se však jejich hojení nedaří nebo bolí tak, že to způsobí horečku, poraďte se s lékařem.

Prevence tvorby aft

Doporučuje se dbát na zdravou a pestrou stravu a poskytovat tělu nezbytné vitamíny a minerály. Odborníci nově zjistili, že existuje spojitost mezi tvorbou aft a nedostatkem železa, vitamínu B a kyseliny listové.

Zaměřte se také na správnou ústní hygienu, čistěte si zuby kartáčkem s měkkými štětinkami a používejte pastu bez pěnidel SLS (Sodium Lauryl Sulphate). Jakmile se afty objeví, omezte kořeněné, kyselé a příliš horké potraviny, které mohou dráždit sliznici.

Další zajímavé články

Ústní sliznice

Ústní dutina je vystlaná ústní sliznicí. Jelikož se buňky této sliznice dokáží obzvláště rychle dělit, případná poranění v těchto místech se hojí kratší dobu.

Otlaky způsobené zubní protézou

Špatně padnoucí zubní protéza může vést ke vzniku nepříjemných otlaků. Přečtěte si, co vám uleví v případě těchto lokálních zánětů v ústech.

Prořezávání zubů u dětí

Prořezávání prvních zoubků je zpravidla pro děti nepříjemné. Existují však způsoby, jak jim od bolesti ulevit.