Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Co jsou afty?

Bolestivé puchýřky v ústech

Odhadovaná doba čtení: 2 min.

Afty patří k nejběžnějším onemocněním ústní sliznice. Tyto malé, ale bolestivé zanícené vřídky jsou zpravidla neškodné a po rychlém nástupu se většinou sami zahojí. V některých případech však mohou přetrvávat delší dobu nebo se z nich dokonce může stát chronický problém.

Co podle vás způsobilo vaše afty?

Co jsou afty?

Afta (z řeckého slova označujícího houbu) je náhlé a bolestivé zanícení v ústní dutině.  Tyto malé vřídky podobné puchýřům se objevují převážně na citlivé ústní sliznici, na rtech a hltanových mandlích nebo na jazyku. Mohou se vyskytovat na jednom i více místech ústní dutiny.

Podle čeho ještě afty poznáte? Puchýřky často bolí při žvýkání a mluvení. Vyznačují se mléčně nažloutlou barvou a zpravidla měří 1 až 30 mm v průměru. Jejich okraj bývá lehce zarudlý. Vřídky obvykle prasknou a zanítí se, což provází pocity pálení a bolestivost.

S afty se také pojí další onemocnění postihující ústní dutinu. Typické vřídky se často objevují u dětí trpících opary – na rozdíl od klasických aft ovšem opar způsobují herpetické viry, a je proto vysoce nakažlivý.

Jsou afty nakažlivé?

Nikoli, afty nejsou nakažlivé ani nebezpečné. Přestože mohou poměrně dost bolet, zpravidla bývají neškodné a nevyžadují žádnou speciální léčbu.

Co způsobuje afty?

Přesný původ aft se zatím nepodařilo zcela objasnit. Existují však určité faktory, které mohou napomáhat jejich tvorbě:

The causes of an aphtae have not yet been clarified
  • Psychický stres

  • Mechanické podněty, např. rovnátka či zubní protéza

  • Poranění zubním kartáčkem

  • Oslabený imunitní systém

  • Nedostatečný přísun živin, např. vitamínu B12, železa či kyseliny listové

  • Hormonální vlivy

  • Nesnášenlivost určitých potravin a potravinové alergie

Jak se dají afty léčit?

Léčba aft zpravidla spočívá v lokálním ošetření, které uleví od nepříjemných příznaků:

  • Znecitlivující masti nebo gely ulevující od bolesti
  • Pozor na faktory, které mohou potíže s afty ještě zhoršovat, například kyselé a kořeněné pokrmy
  • Pravidelná a důkladná ústní hygiena
  • Analgetika určená pro ústní dutinu, v případě velmi bolestivého průběhu
  • Antibakteriální ústní vody
  • Byliny s protizánětlivými účinky, jako je třeba heřmánek
  • Doplňování chybějících živin, např. železa, kyseliny listové či vitamínu B12

Jak dlouho potíže s afty trvají?

Afta vznikne rychle, ale její léčba se může v některých případech docela protáhnout. Obvykle však hojení aft netrvá dlouho, protože v ústní sliznici probíhá velmi rychlé buněčné dělení. Doba trvání záleží především na intenzitě zánětu: zatímco některé afty se mohou zahojit do několika dní, jiné až po několika týdnech nebo dokonce měsících. Pokud se nijak neléčí, vymizí standardně do dvou až čtyř týdnů.

V případě hlubšího poškození sliznice zůstane po aftě jizva. Chronická forma aft, kdy se tvoří vysoký počet vřídků značné velikosti, může vážně ovlivnit kvalitu života.

Co dělat, když se vám afty neustále vracejí?

Takzvané rekurentní afty se mohou objevovat znovu a znovu ve velmi krátkých intervalech. Pokud se vám vřídky tvoří v podstatě neustále, čistě symptomatická léčba nedokáže poskytnout dlouhotrvající úlevu.

Woman checks mouth for mouth ulcers

Měli byste se tedy poradit s lékařem a zaměřit se na možné příčiny – jedině tak se zbavíte vleklých potíží a zároveň vyloučíte jiná onemocnění. To platí nejen pro rekurentní afty, ale také v případě velmi hlubokého poškození sliznice. 

Při prevenci aft pomáhá i důsledné čištění úst po každém jídle. Nezapomínejte také dvakrát ročně docházet na prohlídky k zubnímu lékaři.

Další zajímavé články

Ústní sliznice

Ústní dutina je vystlaná ústní sliznicí. Jelikož se buňky této sliznice dokáží obzvláště rychle dělit, případná poranění v těchto místech se hojí kratší dobu.

Otlaky způsobené zubní protézou

Špatně padnoucí zubní protéza může vést ke vzniku nepříjemných otlaků. Přečtěte si, co vám uleví v případě těchto lokálních zánětů v ústech.