Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Ústní sliznice

Nepostradatelná ochranná vrstva

Odhadovaná doba čtení: 3 min.

V porovnání s vnější kůží se ústní sliznice vyznačuje výrazně vyšší vlhkostí i prokrvením, což způsobuje také větší bolestivost v případě jakýchkoli zdravotních potíží. Záněty a poranění mohou vyvolat otoky, zdrsnění nebo vysušení sliznice. Zatímco někdy existuje zjevná bezprostřední příčina, v jiných případech se může za nepříjemnými problémy ústní sliznice ukrývat nějaké onemocnění. Dobrou zprávou je, že v ústní sliznici probíhá velmi rychlé buněčné dělení a díky tomu se zde případná poranění zpravidla brzy zahojí.

Existuje něco, na co si v souvislosti s ústní dutinou dáváte pozor?

Možné důvody změn na ústní sliznici

Zdravá ústní sliznice je světle růžová, dostatečně zvlhčená a neporušená. Někdy se však může stát, že vnitřek úst ztratí svou vláčnost, zdrsní a oteče, nebo dokonce dojde k odloučení části sliznice

Ústní sliznice je vystavena celé řadě různých vlivů, které mohou zapříčinit změny na tkáni nebo v jejím zabarvení. Potíže s ústní sliznicí bývají relativně neškodné, v některých případech však mohou signalizovat nějaké onemocnění. Mezi časté rizikové faktory, které mohou přispívat k rozvoji změn na ústní sliznici, patří:

Problems with the oral mucosa
  • Nedostatečná ústní hygiena

  • Virové nebo bakteriální infekce

  • Mechanické podráždění, např. od rovnátek

  • Chronická zánětlivá onemocnění

  • Kouření

  • Konzumace alkoholu

Když ústní sliznice oteče nebo zdrsní, může to souviset se zvýšenou hladinou stresu nebo s nějakým poraněním – například pokud jste jedli něco příliš horkého, velmi kořeněného nebo s ostrými hranami. Bolest ústní sliznice mohou někdy vyvolat i rovnátka, jejichž zámečky a drátky se třou o vnitřní části úst.

Možné změny na ústní sliznici

V případě závažnějších poranění byste měli samozřejmě ihned vyhledat lékařskou pomoc. Jinak se ale ústní sliznice většinou dokáže zahojit sama. Existují různé druhy změn postihujících sliznice:

  • Zánět ústní sliznice se projevuje zarudlou, oteklou a bolestivou sliznicí.
  • Afty jsou drobné zanícené puchýřky na ústní sliznici.
  • Moučnivka se také projevuje infekčními afty na ústní sliznici, které jsou vysoce nakažlivé.
  • Přetrvávající bělavý povlak může signalizovat plísňovou infekci, například moučnivka.
  • U nositelů zubních protéz se mohou objevovat otlaky způsobené protézou.
  • Určitá léčiva nebo chronické zdravotní problémy mohou také vyvolat potíže, například suchou ústní sliznici.

V případě jakýchkoli neobjasněných změn na ústní sliznici byste měli navštívit lékaře, aby vyloučil možnost zhoubného onemocnění. Bílé skvrny nebo uzliny na sliznici, které nelze setřít, by totiž mohly značit prekancerózní změny nebo dokonce rakovinu ústní dutiny. Většina potíží s ústní sliznicí však naštěstí není trvalé povahy.

Co je orální mukozitida?

Zánět ústní sliznice (stomatitida) se projevuje zarudlými, oteklými a bolestivými místy v ústní dutině. Pokud je zánět závažný, může ho doprovázet krvácení, tvorba plaku, zápach z úst a snížení citlivosti, případně může dojít až k částečnému odloučení ústní sliznice. Většinou je na vině bakteriální infekce, ale někdy mohou zánět způsobit třeba i viry, plísně, určitá léčiva nebo prodělaná onemocnění. Dlouhodobě suchá ústní sliznice nebo poranění v ústech mohou také přispívat k šíření bakterií, kterému nejlépe zamezíte důslednou ústní hygienou.

Jaké pokrmy volit v případě zánětu ústní sliznice?

Pokud trpíte zánětem ústní sliznice, měli byste se vyhýbat tvrdým potravinám nebo čemukoli s ostrými hranami, jinak hrozí další podráždění sliznice. Dočasně byste také měli ze svého jídelníčku vyřadit horké, silně kořeněné nebo kyselé pokrmy. Ideální jsou měkké nebo chuťově jemné potraviny, které lze pojídat po malých kouscích. Úlevu poskytují i vychlazené pokrmy či nápoje. Po každém jídle byste měli dbát na pečlivou ústní hygienu, i když vás ústní sliznice bolí.

Jak dlouho záněty v ústech trvají?

V závislosti na závažnosti se může zánět ústní sliznice zahojit poměrně rychle, nebo se vléci delší dobu. Většina zánětů v ústech odezní během pár dní, mimo jiné díky velmi rychlé obnově tkání v těchto místech. Zároveň však platí, že v důsledku silného prokrvení a nízkého stupně zrohovatění je ústní sliznice vysoce citlivá. Některé záněty potřebují více času, než se zcela zahojí.

Obnova ústní sliznice

Otoky nebo zdrsnění ústní sliznice, které způsobilo drobné poranění, zpravidla odezní samy od sebe. V případě nutnosti můžete sáhnout po gelu tlumícím bolest nebo po ústní vodě. Čaje se šalvějí či heřmánkem také nabízejí protizánětlivé účinky – tyto výplachy pomohou s obnovou ústní sliznice i při zánětech nebo aftách.

Nežádoucímu vysušení ústní sliznice lze někdy předejít dostatečným příjmem tekutin. Ke zdravé ústní mikroflóře dále přispívá i nízká hladina stresu, střídmá konzumace sladkostí a přestat kouřit. Prospěšné bakterie pak mohou snadněji regulovat ty méně prospěšné. Zvýšená opatrnost se doporučuje v případě chronických onemocnění, která mohou ovlivnit zdraví ústní dutiny (např. cukrovka). Pokud potíže nevymizí, jejich příčinu by měl objasnit lékař.

Oral hygiene for healthy oral mucosa

Nejlepší způsob, jak předcházet změnám na ústní sliznici, je pravidelná a pečlivá ústní hygiena. Kromě čištění zubů byste měli využívat i dentální nit nebo ústní vody. Nezapomínejte ani na jazyk, který také potřebuje pravidelně čistit a zbavovat plaku. S bakteriemi usazenými v nedostupných místech vám pak pomůže profesionální čištění zubů. Nejenže tyto kroky pomáhají předcházet kazům, zubnímu kameni a problémům s dásněmi, ale také jsou tím nejlepším receptem pro zdravou ústní sliznici.

Další zajímavé články

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.

Otlaky způsobené zubní protézou

Špatně padnoucí zubní protéza může vést ke vzniku nepříjemných otlaků. Přečtěte si, co vám uleví v případě těchto lokálních zánětů v ústech.