Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Afty u dospělých: příčiny, léčba, prevence

Afty u dospělých bohužel nejsou nic vzácného – vyskytují se až u 25 % populace. Pokud i vy bojujete s tímto nepříjemným problémem, nejspíš vás zajímá, co jej způsobuje a jak se dá léčit. Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím článku.

Co jsou afty

Afty jsou zánětlivé onemocnění, které se projevuje ve formě bolestivých vřídků v ústech. Odborně se nazývá aftózní stomatitida a nejčastěji se vyskytuje mezi 10. a 40. rokem věku. Drobné bílé vřídky se zarudlými okraji se mohou objevit na vnitřní straně tváří a úst nebo na jazyku.

Existují tři druhy aft: malé, velké a herpetiformní. Nejčastěji mají lidé potíže s malými aftami, které se zpravidla zahojí během jednoho až dvou týdnů a nezanechávají jizvy. Afty se tvoří buď jednotlivě, nebo v početných skupinkách.

Afty u lidí nejsou nebezpečné, ale bolí

Přestože afty nepatří k vážným onemocněním, rozhodně to není nic příjemného. Vřídky bývají velmi bolestivé, zejména při jídle, pití, mluvení nebo polykání. Afty navíc často doprovází nepříjemné pálení.

Přetrvávající a chronické afty mohou souviset s nějakým jiným onemocněním. Pokud se vám je tedy nedaří vyléčit, poraďte se s lékařem.

Co způsobuje afty u dospělých

Vědci zatím nedokázali přesně určit, proč afty vznikají. Existuje však několik faktorů, které mají prokazatelnou spojitost s jejich výskytem. Patří k nim hormonální změny, oslabená imunita, stres, poranění ústní dutiny, nesnášenlivost některých potravin a také nedostatek vitamínů a minerálů, konkrétně železa, zinku, vitamínu B12 a kyseliny listové.

Afty u dospělých žen a během těhotenství

Ženy se s tímto problémem potýkají častěji než muži, přičemž bolestivé afty se u nich objevují zejména během těhotenství a menstruace. V těchto případech je na vině hormonální nerovnováha. Vědci také zjistili, že výskyt aft může být dědičný – pokud afty trápí rodiče, velmi pravděpodobně se pak objeví i u jejich dětí. 

Léčba aft u dospělých

Jelikož přesná příčina vzniku aft zatím není známa, léčba spočívá ve zmírňování jejich příznaků, jako je bolest a pálení. Úlevu od nepříjemných projevů aft u dospělých tak zajišťují například lokálně aplikované přípravky s dezinfekčními a znecitlivujícími účinky. Existují různé roztoky ke kloktání, spreje, pastilky a gely, které se nanášejí přímo na bolestivá místa. Tyto léčivé prostředky zmírňují bolest a zároveň urychlují hojení aft.

Pomáhají také bylinné ústní vody a výživové doplňky s obsahem nezbytných minerálů a vitamínů. Dále se doporučuje posilovat imunitní systém, protože když jste v dobré kondici, afty odezní i bez léčby.

Další možnosti, jak léčit afty

S léčbou pomohou i některé bylinky. Například heřmánek a šalvěj se často používají k výplachům úst, které by se měly provádět několikrát denně. Od bolesti uleví také kostka ledu přiložená k postiženým místům nebo přípravky s propolisem.

Prevence aft

Afty může vyvolat i alergie na určité potraviny, a proto byste se měli vyhýbat těm, na které jste citliví. Další možnou příčinou aft je neopatrné čištění zubů. Volte tedy vhodný kartáček s měkkými štětinkami, při čištění na zuby příliš netlačte a používejte nepěnivou zubní pastu nebo pastu určenou pro citlivé zuby.

V rámci prevence je také třeba posilovat imunitu pomocí pestré a zdravé strany a také dostatečného příjmu vitamínů a minerálů, zejména vitamínu C, B6, B12 a železa.

Jakým potravinám se vyhýbat, pokud trpíte na afty

Když máte potíže s aftami, měli byste se vyhýbat především tvrdým, křupavým, ostrým, kyselým, kořeněným a příliš horkým potravinám, které mohou dráždit ústní sliznici. Doporučujeme také omezit pití kávy a alkoholu, žvýkání žvýkaček a v neposlední řadě i přestat s kouřením.

Co dělat, když se afty nehojí?

Pokud se budete řídit všemi doporučeními a užívat léčivé přípravky, afty by měly vymizet do několika dní, nejdéle však do jednoho až dvou týdnů. Bolest by také měla postupně ustat.

V některých případech však afty u dospělých přetrvávají nebo se dokonce šíří. Pokud se vaše potíže nelepší, afty se vracejí, zhoršují, stávají se bolestivějšími nebo je provází vysoká teplota, poraďte se s lékařem.  

Další zajímavé články

Ústní sliznice

Ústní dutina je vystlaná ústní sliznicí. Jelikož se buňky této sliznice dokáží obzvláště rychle dělit, případná poranění v těchto místech se hojí kratší dobu.

Gingivitida (zánět dásní)
Gingivitida (zánět dásní)

Gingivitida často vzniká v důsledku nedostatečné ústní hygieny. Přečtěte si, jak v případě zánětu dásní postupovat.

Zápach z úst (halitóza)

Příčinou páchnoucího dechu bývá zpravidla nedostatečná ústní hygiena, ale mohou jej vyvolat například i některá onemocnění.