Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Prořezávání zubů u dětí

Když se objeví první zoubky

Odhadovaná doba čtení: 4 min.

Prořezávání prvních zoubků zpravidla dětem působí bolest a stejně tak pro ně může být nepříjemná i péče o ústní dutinu. Důkladná ústní hygiena je však velice důležitá – a to ještě předtím, než se vůbec první zub objeví. V následujícím článku se dočtete, jak pomoci dítěti zvyknout si na první zoubky a také jak mu ulevit při jejich prořezávání.

Jaké potíže provázejí (provázely) prořezávání zoubků u vašeho miminka/dítěte?

Prořezávání zubů u dětí: stručný přehled nejdůležitějších informací

Support baby with teething with massage
  • Prořezávání zubů zpravidla začíná ve věku 6 až 8 měsíců.

  • Pro vaše dítě může být prořezávání zubů velice nepříjemné.

  • Mezi jeho projevy patří pofňukávání, pláč, slinění, červené tváře, vyrážka, průjem a slabá horečka.

  • Úlevu poskytují kousací kroužky, masážní gely určené speciálně pro tyto účely a také vychlazené pokrmy.

  • Pokud máte jakékoli pochybnosti v souvislosti s mírně zvýšenou teplotou během prořezávání zubů, poraďte se s pediatrem.

Kdy se objeví první zub?

Přesný začátek prořezávání zubů se u jednotlivých dětí liší – ve většině případů se však první náznaky projeví mezi šestým a osmým měsícem věku. Od té chvíle trvá zhruba dva roky, než vyroste všech 20 mléčných zoubků. Nejprve se objeví prostřední zuby na dolní čelisti, po kterých postupně následují další v určeném pořadí.

Jak poznám, že se dítěti prořezávají zoubky?

Pro většinu dětí je prořezávání prvních zubů bolestivé. Pofňukává vaše děťátko více než obvykle a vkládá si častěji prsty do úst? Pak se pravděpodobně již brzy objeví první zoubek. Prořezávání zubů se u dětí projevuje následovně:

Příznaky doprovázející prořezávání zubů u dětí

Potíže

 

Neklid

Vaše dítě pofňukává a pláče víc než obvykle. Ne každé dítě však první zoubky potrápí stejně.

Slinění

Intenzivnější slinění také patří k častým signálům toho, že první zub je již na cestě.

Potřeba kousat          

Děti, kterým se prořezávají zoubky, mají větší potřebu vkládat si předměty do úst a kousat je. Nezáleží na tom, zda se jedná o jejich vlastní prsty nebo věci v jejich blízkosti.

Červené tváře

Prořezávání zubů se může u vašeho dítěte projevit také zčervenalými tvářemi.

Vyrážka          

Zvýšené slinění může vyvolat vyrážku kolem úst. Poměrně běžný je v tomto období také opruzený zadeček.

Horečka         

Zvýšená teplota nebo mírná horečka je během prořezávání zubů zcela normální. Způsobuje ji pravděpodobně oslabení imunitního systému, ke kterému v této době dochází.

Průjem

U některých dětí se s prořezáváním prvních zoubků objevuje také průjem.

 

Pozor, horečka a průjem mohou mít i jiné příčiny. Teplota vašeho děťátka by ani v období prořezávání zubů neměla normálně přesáhnout 38 °C. Pokud se tedy objeví horečka, neváhejte včas navštívit lékaře. To samé platí i v případě průjmu – ani ten nemusí nutně souviset s prořezáváním zubů. Pokud máte jakékoli pochybnosti, poraďte se s pediatrem.

Jak postupovat, když prořezávání zubů začne

Než se objeví první zub

Ještě před prořezáním prvního zubu byste měli své děťátko navyknout na pravidelnou ústní hygienu. Pro tyto účely postačí prsťáček (dětský zubní kartáček nasazovaný na prst), pomocí kterého jemně vyčistíte zatím bezzubé žvýkací plochy.

 

Když se začne klubat první zub

Jakmile z dásně vykoukne první zoubek, měli byste se o něj začít starat. Zbytky potravy setřete prsťáčkem, případně můžete špičku zubu očistit navlhčeným vatovým tamponkem. Nebojte se ani využít k tomu trochu dětské zubní pasty.

Baby & Teething: Brushing the first teeth

Když vyroste první zub

První zoubky čistěte dětským zubním kartáčkem, který má obzvláště měkké a krátké štětinky. Po nějaké době se vaše dítě naučí čistit si zuby samo, ale během několika prvních let to bude na vás. Motorické dovednosti nejmenších dětí totiž zatím nestačí na to, aby důkladně vyčistily všechna zákoutí a skulinky.

Jak ulevit vašemu děťátku při prořezávání zubů

Když dítěti rostou první zoubky, může ho to někdy velmi bolet. V případě zarudlých a oteklých dásní existuje hned několik způsobů, jak můžete dítěti ulevit:

Kousací kroužky

Speciální kousací kroužek, navíc vychlazený v chladničce, poskytne vítanou úlevu. Nedávejte jej však do mrazničky, byl by příliš studený. Pokud kousací kroužek nemáte, postačí i kousek tvrdého chleba, křupavá zelenina nebo studená lžíce.

Gel na potíže spojené s prořezáváním zubů

Gel určený k masírování dásní při prořezávání zubů, jako je například Kamistad® Baby, zchladí podrážděnou pokožku a uleví tak od nepříjemných pocitů. Nejlépe funguje v kombinací se zklidňující masáží dásní.

Masírování

Můžete zkusit jemně masírovat dásně svého děťátka s trochou gelu – pro řadu dětí je to obzvláště příjemná úleva od svědící čelisti. Dobře k tomu poslouží prsťáček používaný k čištění úst. Pokud jej nemáte, můžete použít samotné prsty, které je však nutné nejdřív opravdu důkladně umýt.

Studená kaše a čaj

Když na to má vaše dítě již věk, můžete mu podat vychlazenou kaši. U menších dětí pomohou se zklidněním podrážděných dásní během prořezávání zubů i neslazené bylinkové čaje, zejména heřmánkové a šalvějové.

Proč jsou mléčné zuby tak důležité

Mléčné zuby stejně brzy vypadají! Tato myšlenka jistě napadá řadu rodičů, obzvláště pak těch, kteří mají doma zaryté nepřátele zubních kartáčků. Bylo by však mylné se domnívat, že mléčné zuby nejsou důležité. Přestože první zoubky poměrně rychle vypadají, slouží jako základ pro trvalý chrup, který je následně nahradí. Ten by měl v ideálním případě vydržet celý život. 

Zdravé mléčné zuby jsou navíc důležité i při učení jazyka. Pokud totiž některé z nich nebo dokonce všechny vypadají předčasně, může se u dítěte vyvinout vadný skus nebo vady řeči.

Zdravé zuby hned od začátku

K udržování zdravých zubů vašeho dítěte přispívá také kojení, protože mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny. Při sání z prsu si navíc dítě procvičuje žvýkací svaly, což pomáhá ke správnému vývoji čelistí. I v pozdějším věku je pro zdraví prořezávaných zubů důležitá správná strava: 

  • Nejmenší děti i batolata by měly pít pouze vodu či neslazený čaj, které nezpůsobují zubní kazy.
  • Pokud je to možné, vyhýbejte se velmi sladkým nebo kyselým pokrmům. Napadají totiž zuby a mohou je poškodit.
  • Již po roce dokáže většina dětí potravu žvýkat, což jim prospívá – budují si tak silné žvýkací svaly a zároveň odstraňují plak ze svých malých zoubků.
  • V této době by již také měly pít z hrnku a nikoli z kojenecké láhve.

 

Další zajímavé články

Ústní hygiena
Ústní hygiena

V každodenní ústní hygieně by neměl chybět zubní kartáček, ústní voda a dentální nit. Přečtěte si naše tipy pro péči o ústní dutinu.

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.