Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Zánět dásní

Problém, který svědčí o nedostatečné ústní hygieně

Odhadovaná doba čtení: 2 min.

Pokud je ústní dutina zarudlá a oteklá nebo dokonce bolí, často se jedná o zánět dásní. Ve většině případů je na vině nedostatečná zubní a ústní hygiena. Odborně se tento problém označuje jako gingivitida a bývá bakteriálního původu. Přestože při prvním výskytu nemusí být zánět dásní bolestivý, měl by se bezodkladně léčit, jinak hrozí vznik sekundárních onemocnění.

Co děláte, když vás postihne zánět dásní?

Co je zánět dásní?

Periodontitis caused by inflammation of the gums

Zánět dásní neboli gingivitida je označení pro zánětlivé změny v dásních, k nimž dochází při nahromadění zubního plaku. Ten totiž obsahuje bakterie, které se pomalu rozšiřují ze zubů až na dásně a začnou je narušovat. Zanícené dásně často poznáte podle toho, že jsou citlivé, zarudlé a oteklé. Jejich projevy, včetně lehkého krvácení dásní, se však nezřídka při čištění zubů přehlížejí.

Co dělat v případě zánětu dásní?

Zánět dásní byste neměli ignorovat, protože může vést až k paradentóze nebo dokonce ztrátě zubů. Stačí se řídit několika jednoduchými tipy, které vám pomohou chránit vaše dásně a zbavit je zánětu.

Tip 1: správná ústní hygiena 

Správná ústní hygiena nejenže zmírňuje zánět dásní, ale zároveň zabraňuje jeho rozšíření na další části parodontu (= závěsný aparát zubu, který spojuje zub s čelistí). Pokud zůstanou v mezizubních prostorech zbytky potravy, riskujete nechtěné přemnožení bakterií a tvorbu nežádoucího plaku – tedy živné půdy pro kazy a skutečné hrozby pro zdraví vašich zubů.

Tip 2: správná strava

Pokud chcete prospět svým zubům a předcházet zánětu dásní, měli byste si dopřávat sladké pokrmy pouze příležitostně a střídmě. To platí jak pro potraviny, tak nápoje. Dejte si pozor i na kyselé pokrmy, které mohou také napadat a narušovat zuby. 

Tip 3: navštivte zubního lékaře 

Pokud zánět dásní neodezní do několika dní, nezbývá nic jiného než navštívit zubního lékaře. Bez náležité léčby by totiž mohlo dojít až k obnažení krčku a kořene zubu. Zubní plak navíc může rychle mineralizovat a proměnit se v zubní kámen, který dokáže odstranit pouze zubní lékař.

 

Co se stane, když se zanícené dásně neléčí?

Správná ústní hygiena je mimořádně důležitá z dobrého důvodu. Pomáhá totiž předcházet zánětu dásní, jeho rozvoji až do chronické formy, případně vzniku dalších závažných následků:

 • Silný zápach z úst
 • Bolest zubů
 • Zánět ústní sliznice (gingivostomatitida)
 • Zduření lymfatických uzlin
 • Hnis pod dásněmi
 • Ustupující dásně
 • Paradentóza
 • Ztráta zubů

Prevence zánětu dásní

Existují určité faktory zvyšující pravděpodobnost zánětu dásní. Doporučujeme se s nimi dobře obeznámit, abyste mohli zánětu účinně předcházet:

Gingivitis from sugar
 • Nevyvážená strava

 • Oslabený imunitní systém

 • Chronická onemocnění

 • Kouření tabákových výrobků a konzumace alkoholu

 • Užívání některých léčiv

 • Stres

 • Těhotenství

Zánět dásní vyžaduje rychlý zásah

Pokud máte podezření na zánět dásní, je nutné rychle jednat. Včasným zásahem lze totiž zánět zcela vyléčit. To se však podaří jen tehdy, pokud budete dodržovat přísný režim péče o ústní dutinu. Navštivte svého zubního lékaře a nechte si poradit, jaká péče se hodí právě pro vás. Rozhodně nedoporučujeme stanovovat si diagnózu i léčbu sami – odborné poradenství od lékaře je v tomto případě nenahraditelné.

Další zajímavé články

Krvácení dásní
Krvácení dásní

Dásně mohou krvácet z řady různých důvodů. Dobrou zprávou je, že léčba zpravidla netrvá dlouho.

Ústní hygiena
Ústní hygiena

V každodenní ústní hygieně by neměl chybět zubní kartáček, ústní voda a dentální nit. Přečtěte si naše tipy pro péči o ústní dutinu.

Zánět v ústní dutině
Zánět v ústní dutině

Pokud se v ústech objeví zánět, může to vést až ke vzniku závažnějších onemocnění. Přečtěte si, jak se dá zánět léčit a jak těmto onemocněním předcházet.